Vytisknout

PŘEDVÁNOČNÍ ÚKLID

Napsal Bc. Jaroslav Sojka on .

Předvánoční úklid u Apollónova chrámu - aneb když tu někdo nadělá, tak to někdo uklidí


další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii - přesunout

Dne 3. prosince 2011 proběhla velká úklidová brigáda v okolí chrámu Apollo. Akci pořádal provozovatel památky, Bc. Jaroslav Sojka ve spolupráci s Národním památkovým ústavem reprezentovaným správou státního zámku Lednice. Na úklidu se kromě lidí z blízkého okolí podílela zejména skupina mladých dobrovolníků, všeobecně známá jako hnutí Brontosaurus. Bez jejich pomoci by se čistoty okolí chrám tak brzy nedočkal. Byl proveden sběr odpadků jak v přímém sousedství chrámu Apollo, tak také v širším okolí. Prošla se celá stráň, směřující k Mlýnskému rybníku, který lidé z blízkého okolí nazývají spíše podle stavby nacházející se nad jeho břehy - Apollo. Po této rozcvičce se celá skupina pustila do úklidu přilehlého lesa.

 

Předvánoční dárečky byly poschovávány na mnoha místech a k jejich získání bylo třeba nemalého úsilí. Vždyť kam schovat drahocenné obaly od zlatavých moků a nápojů světových značek, sáčků od různých pochutin a sběratelské kousky krabiček cigaret, než do nejhustějších částí keřů. Mnohem smutnější byl pohled v okolí (nepovolených) tábořišť. Zdá se, že hlavním motivem těch, kteří zde strávili příjemné chvíle, pokochali se okolím a pochutnali si na opečené uzence, je nechat po sobě památku - nepořádek.

 

 

podzimni uklid 2011

Je jen velká škoda, že svá umělecká díla dotyční nepodepisují, rád bych jim před vchodovými dveřmi také vytvořil nějakou odpadkovou koláž. Pravda, smutné pokoukání na "výdělky" letošní sezóny. Naštěstí posloužily některé z nálezů také k pobavení. Objevili jsme pěknou řádku oděvů, od triček, šortek, svetrů až po spodní prádlo a ponožky (žel ani jedna nešla do páru). Vítězem v této kategorii bude nejspíše v celku zachovalý set dvoudílných plavek - barva fialová, velikost odhadem L, velikost horního dílu 75B, s tmavou skvrnou na zadní straně spodního dílu - nu, majitelka (majitel) si můžou postrádanou část šatníku vyhledat ve sběrných pytlích u provozovatele chrámu do soboty 10. prosince, na kdy je plánovaný svoz. I nad mnoha dalšími věcmi se dalo pousmát, jednorázové dámské holící strojky na nohy nebyly jedinými jednorázovými potřebami, které jsme našli (a nejedná sej o ty latexové).

 

Nejhorší a nejsmutnější zážitek však byl na odvrácené straně Apollónova chrámu, v lese podél stezky vedoucí od chrámu směrem k Novému dvoru. Na cestě a v její blízkosti se našel podobný sortiment nepořádku. Hlouběji však chtěla duše zaplakat. Zkamenělé pytle s cementem a plastové obaly od olejů snad nebyly tím nejhorším, co se dalo nalézt. Z lesa se vynášely kusy rozbitých tlustostěnných skel, keramických svodů, co hůř, staré, rezavé plechovky a kousky plechů, dráty a to i ty ostnaté! Nechci ani pomyslet, kolik zvěře muselo utrpět řezná poranění, kterým bez pomoci mohou podlehnout. Je mi hodně smutno z lidské morálky.

 

I přesto bych chtěl tímto velmi poděkovat majitelům těchto pozemků. Po vzájemné dohodě nám (provozovateli Apollónova chrámu) byl umožněn vstup na jejich pozemky a provádět zde základní údržbu a úklid. Je vidět, že kde je dobrá vůle a snaha se domluvit, jde všechno. Byla nám tím dána možnost lesu odlehčit a alespoň trošku jej zkulturnit pro oko procházejícího turisty.

 

Na závěr bych rád děkoval. Díky patří paní kastelánce státního zámku Lednice, paní Ivaně Holáskové, která zajistila pomoc pracovní skupiny a všem ostatním, kteří se na přípravě a realizaci akce. Největší dík však patří těm, kteří se nebáli vzít odpadkové pytle do rukou a vyrazili do boje. Doufám, že jim připravené občerstvení bylo alespoň malou záplatou za obětovaný čas. Je uklizeno! Na čas a jistě ne vše. Žel don Quijotský boj...

 

podzimni_uklid_2011

Nechť se Vám zlíbí